سرپرست اداره کل ورزش وجوانان استان مرکزی : تختی یک پهلوان تمدنی است برای مردم ایران

محسن غفاری سرپرست اداره کل ورزش وجوانان استان مرکزی  گفت:تختی یک پهلوان تمدنی است برای مردم ایران

سرپرست اداره کل ورزش وجوانان استان مرکزی در حاشیه مراسم باستانی سالروز درگذشت پهلوان تختی که در روز خانه متقین اراک برگزارشد، گفت : در این سال‌هایی که غلامرضا تختی از دنیا رفته، یک دنیا در خصوص او صحبت شده است. صحبت‌ از مردانگی، مرام، پهلوانی، معرفت و خصوصیات اخلاقی این قهرمان. هم دوره‌‌ای‌های تختی و حتی آنهایی که او را ندیده‌اند، تختی را الگوی اخلاقی خود قرار می‌دهند. مردی که در فینال مسابقات جهانی کشتی وقتی متوجه شد پای حریفش آسیب دیده، به پای مصدوم او حمله نکرد و از پای دیگر او زیر می‌گرفت.

غفاری تصریح کرد: خصوصیات اخلاقی و مردانگی‌های تختی بود که او را تختی کرد. پهلوانی که لقب جهان پهلوان او فقط برای ما شهرت ندارد، بلکه شهرتش جهانی است. جهانی که به این پهلوان ایرانی احترام می‌گذارد و این کشتی‌گیر پر افتخار کشورمان را یک اسطوره می‌داند

وی  افزود: تختی یک پهلوان تمدنی است برای مردم ایران، یک جریان فکری که خاستگاهی حماسی دارد و همه ما امروز باید اخلاق، انسانیت، معنویت، پاکدامنی و پاک چشمی تختی را به جوانان نشان دهیم.
وی افزود: تاثیری که منش و مرام تختی بر آحاد مردم ایران داشته، تاثیر شگرفی است که همواره اسوه‌ای ماندگار خواهد ماند.
غفاری اظهار داشت : تختی پرچمدار قبیله ورزش ایران شد و این قهرمان نقش مهمی در مقابله با حکومت استبدادی پهلوی داشت و مردم او را میدان دار قبیله پهلوانان مبارز در راه انقلاب اسلامی ایران می‌دانستند.
وی گفت: جوانان ما بایستی بدانند که چه پهلوانی در میادین ورزشی چه رقتارهایی داشته و برای ما درسهای بزرگی داده‌اند.

سرپرست اداره کل ورزش وجوانان استان مرکزی ادامه داد:ورزش زورخانه ای از رشته های ورزشی اصیل ایرانیان است که ریشه در تاریخ و فرهنگ غنی این مرز و بوم و اعتقادات ملی و مذهبی مردم ایران اسلامی دارد.
وی اظهارکرد: ترویج و گسترش این آیین کهن صفات شایسته ای چون ایثار و از خودگذشتگی و اخلاق، منش و کردار پهلوانی را در ورزش کشور نهادینه می سازد و وظیفه ماست که برای احیا و توسعه این ورزش به عنوان میراث معنوی کشور و الگوسازی آن در بین اقشار جامعه به ویژه نسل جوان بیش از پیش تلاش کنیم.

 وی با بیان اینکه این رشته تنها ورزش ملی، مذهبی است، اظهار داشت: ورزش زورخانه ای بزرگانی چون تختی و پوریای ولی را به جامعه تحویل داده است که افتخاراتی همیشگی هستند.

غفاری  تاکید کرد: رشته باستانی زورخانه ای باید بعنوان الگو و تاثیر گذار در سایر رشته های ورزشی و پهلوانی نیز هدف تمام ورزشکاران باشد.

وی در پایان گفت: در این ورزش اخلاق، هنر، بزرگی و افتادگی گرد هم آمده است وبه ذکر" یا علی(ع)" و ائمه اطهار(ع) و بزرگان دین مزین شده است.

در پایان این مراسم از دو قهرمان کشتی ناشنوای استان که در مسابقات کشوری به مقام قهرمانی رسیدند تجلیل بعمل آمد

مدیر کل ورزش و جوانان استان مرکزیمحسن غفاری
سرپرست اداره کل ورزش و جوانان استان مرکزی

تلفن مستقیم دفتر : 1-33665460 (086)
فکس مستقیم دفتر : 33665459 (086)
 

 

آمار بازدیدها

بازدید های امروز 2240

بازدید های دیروز 1952

بازدید های این هفته 15096

بازدید های این ماه 39069

مجموع بازدید ها 1633422

جستجو در سایت

ورود اعضاء